Něco málo z Historie
O Champagne
Už průběhu středověku se vína ze Champagne stávají součástí sortimentu francouzských vinných nápojů a za vlády Jindřicha IV. se začíná v Paříži říkat šampaňské. V 17. století se na podnět spotřebitelů, kteří vyhledávají lehká a mírně zbarvená vína, šampaňské před ukončením první fermentace rychle stáčí ze sudů do lahví – právě proto, aby si uchovalo aroma a lehké zbarvení. Víno, které neprošlo úplnou fermentací, tudíž zůstává v láhvi přirozeně perlivé. Zároveň tento postup přináší výrobcům jisté problémy, a to kvůli zvýšenému počtu lahví, jež vybuchují a jejichž zátky pod tlakem vyskakují.
Právě koncem 17. století přichází otec Pérignon, benediktýnský mnich z opatství Hautvillers se změnou, která umožní tyto problémy odstranit. Pérignon totiž vynalezne možnost spojování různých hroznů (díky němu máme Blanc de Noirs a Blanc de Blancs), láhve nechá zesílit a začne používat korkové zátky, které přidržují konopné šňůrky. Ale i jemu dělá zpočátku toto velké problémy a starosti a neví jak udržet tlak v lahvích.
Aby vylepšil konzervační vlastnosti, skladuje víno v křídových lomech s konstantní teplotou a vlhkostí a provádí řadu výzkumů s odebíráním pěny, aby dokázal vědeckým způsobem vysvětlit fenomén fermentace v láhvi.
V 18. a 19. století se vlivem několika firem stává šampaňské mezinárodně proslulým nápojem. V té době jsou nejslavnější Heidsieck, Moët, Perrier-Jouët, Bollinger. A nesmíme zapomínat na Madame Clicquot přezdívanou „Velká dáma“ díky níž můžeme vychutnávat ročníkové Champagne a na Madame Pommery.
ZPRACOVÁNÍ VÍNA A VÝROBA
Champagne
Velkou zvláštností šampaňského je, že se valnou většinou zpracovává z modrých hroznů. Šampaňské víno se vyrábí dvojí fermentací moštu, nejprve v kádích a pak v lahvích. Na závěr pak přijde pravidelného střásání kalů. Původcem tohoto postupu byla Vdova Cliquet . Vysoustružením děr do stolů začali setřásat kaly a taky díky ní se sklon změnil na 45°. Naopak Mnich Dom Perignon vynalezl techniku směšování. Fermentace a pěnění v té době tudíž zůstávaly zcela nekontrolované.
První fermentace je stejná jako u všech ostatních vín: Jedná se o alkoholickou fermentaci, po které občas následuje neúplné kvašení. Probíhá v kádích, vzácněji v dubových sudech (například Maisons Krug a Bollinger).
První fermentace se může provádět až do neúplného kvašení v případě, že si přejeme strukturované a hluboké šampaňské. Můžeme proces ihned po alkoholické fermentaci zastavit (k neúplnému kvašení tudíž nedojde) a vyprodukujeme tak šampaňské živější.
Rok po sklizni se vína míchají na základě odrůd z různých půd a ročníků podle kritérií, která každý výrobce šampaňského tají. Víno však může pocházet i z jedné odrůdy, nebo jediného roku a nebo jediné vinice.
Toto víno se následně ukládá do lahví s tirážním likérem, který se skládá z kvasinek a cukru a umožňuje tvorbu bublinek. Tvorba bublinek představuje ve skutečnosti druhou fermentaci a je vlastně kvašením. Druhou fermentací se v každé láhvi vytváří sedlina, která se před expedicí raději odstraňuje. Láhve se proto před vyndáním ze sklepa na několik týdnů ukládají hrdlem dolů do speciálních regálů s kónickými otvory (pupitres) a každý den se přetřásají, obracejí o čtvrtinu otáčky a postupně zvedají do kolmější polohy, aby se sedlina odlepila a klesla směrem k hrdlu.
Delší zrání ve sklepě umožňuje vyrobit hlubší šampaňské s rozvinutým a komplexním aromatem, které se od šampaňských stejné řady odlišuje svým výraznějším charakterem. (Například Dom Pérignon 1990 Oenothèque oproti Dom Pérignon 1998.) Aby však šampaňské zrálo, musí být „v procesu“ druhé fermentace, tedy s kvasinkami v láhvi. Takto vydrží zrát i několik desítek let.
Následuje etapa odkalení (dégorgement), která umožňuje vyloučení vytvořené sedliny pod tlakem. Aby se operace zjednodušila, hrdla láhví se zmrazí v solném roztoku a usazenina, která je přímo pod kloboučkem láhve, se „odstřelí“. Po odkalení již šampaňské nezraje.
Ztracený objem se v šampaňském nahradí dosážním likérem, který tvoří směs starého vína a cukru. Tato operace se nazývá dosage – dávkování, protože mimo jiné umožňuje určit, podle množství cukru přítomného v dosážním likéru, stupeň sladkosti šampaňského.
Rozdělení dle
ZBYTKOVÉHO CUKRU
- brut nature / zero dosage (ultra suché – obsah cukru méně než 3 g/l)
- extra-brut (extra suché – obsah cukru 3 až 6 g/l)
- brut (velmi suché – obsah cukru 6 až 15 g/l)
- extra-dry (obsah cukru 12 až 20 g/l)
- sec (suché – obsah cukru 17 až 35 g/l)
- demi sec (polosuché – obsah cukru 33 až 50 g/l)
- doux (sladké – obsah cukru více než 50 g/l)
Existují šampaňská bez dodatku cukru, u nichž se hladina doplňuje vínem, nikoliv likérem. Jsou to vyhlášená šampaňská, označovaná jako ultra-brut, brut nature nebo zero-dosage (ultra suché – s obsahem cukru méně než 3 g/l).
Poslední etapa spočívá v zátkování korkovou zátkou ve tvaru hříbku a jejího přidržení kovovými drátky, kterým se říká agrafa. Láhve se následně ukládají do sklepa a čekají na svůj prodej. Víte, že zátka před korkováním je váleček a složená ze 3 částí. Vrchní část hřibu je ze směsi a další 2 kroužky, které jsou zatlačeny do lahve jsou z jednoho kusu.
Jednotlivé ODRŮDY
CHAMPAGNE
- CHARDONNAY,
- PINOT NOIR,
- MEUNIER
- STARÉ ODRŮDY
Šampaňské se vyrábí jen na vybraném území Champagne a to ze tří odrůd vinné révy – Chardonnay, Meunier (mlynářka), Pinor Noir. Tyto tři základní stavební kameny míchají pak výrobci dle svých tradičních poměrů.
CHARDONNAY
Prvotřídní odrůda s vysokou jemností a aromatickou sílou. Je to jediná bílá odrůda používaná v oblasti Champagne, kde dává vínům jemnější aroma než v Burgundsku, s vyšší kyselostí, ale dobrou pěnivostí.
MEUNIER
Vína Pinot Meunier jsou málo zbarvená, méně jemná a méně alkoholizovaná než vína, která pocházejí z Pinot Noir. Používají se zejména díky opožděnému rašení výhonků na pozemcích obrácených na severní stranu a v údolích Champagne.
PINOT NOIR
Vína, která vzešla z Pinot Noir, mají méně intenzivní zbarvení, příjemný buket a v ústech dlouho přetrvávající chuť.
STARÉ ODRŮDY
Existují takzvané staré odrůdy, které se v Champagne pěstují málo, ale jsou povolené, jmenovitě: Pinot Blanc, Pinot Gris, Petit Meslier, Arbane a Gamay. Pinot Blanc (rulandské bílé) je bílou formou Pinot Noir, tedy nikoliv Chardonnay, které je také někdy nazýváno Pinot Blanc nebo Pinot Blanc Chardonnay. Pinot Gris (rulandské šedé), nazývané v Champagne také Fromentot, je šedou formou Pinot Noir.
Produkce
TYPY VINIC
Region Champagne velmi přísně sleduje kde a kolik vína se pěstuje. Navíc ale rozděluje i vinice do několika tříd, ty se liší kvalitou vína, kterou jsou schopny vyprodukovat. V Champagne se stále drží mota otce Dom Pérignona, že jen z dobrých hroznů může být dobré šampaňské, proto rozlišují i vinice dle kvality, protože dobrá vinice vyprodukuje dobré hrozny. Existují dvě označení Grand Cru – nejlepší vinice a Premier Cru – prvotřídní vinice. Grand Cru obcí je v Chamapgne 17 a Premier Cru 41.
Hrozny z daných vinic se samozřejmě nemíchají, sbírají se a ukládají se zvlášť.