V pár řádcích o
Crémant
je skupina šumivých vín vyráběných stejnou technikou jako šampaňské, ale mimo oblast Champagne. Druhým největším sektem ve Francii je Crémant. Tato vína mají v poslední době velký úspěch a jejich prodej pravidelně stoupá.
Proslavilo se jimi osm francouzských oblastí: Alsasko, Burgundsko, Bordeaux, Limoux, Loire, Jura, Die a Savojsko. Společně vyrábějí okolo 110 milionů lahví, což je třetina produkce šampaňského. Největšími producenty Crémant jsou Alsasko, Loir a Burgundsko. Společně tvoří přibližně 30% produkce. Aktuální roční prodej Crémant je 299 mil. lahví a z toho přibližně 60% se vypije přímo ve Francii.
Něco málo z
HISTORIE
Elegantně se debatovalo s velkou dávkou historické přesnosti, že Limoux – ne Champagne – byla první oblastí ve Francii, která vyráběla sekt. To znamená, že pokud se zeptáte Angličana, který vynalezl bublinu, řekne vám, se stejně přesvědčivou vášní, že to byl on. Pokud se nás zeptáte, řekneme „Děkuji!“ všem třem!
Alsaská vinice jsou jednou z nejstarších ve Francii. Gregory of Tours ocenil Marlenheimovu vinici v roce 589. Bylo zde 108 vinařských vesnic. Mnoho válek, nepříznivé ekonomické okolnosti a dodržování zastaralých zákonů vedly v následujících stoletích alsaské víno do úpadku. Tato situace se obnovila až po první světové válce.
Těsně před rokem 1900, zatímco Alsasko bylo součástí Německé říše, se někteří vinaři šampaňského jako Hommel v Ribeauvillé, Dirler v Bergholtzu, Cosse v Pfastattu nebo Vix Barra ve Schiltigheimu usadili v Alsasku, aby vyráběli sekt a při vývozu do Německa obcházeli celní práva.
Máte „chuť šampaňského s rozpočtem na pivo?“ pro vás je tady Crémant.
Existuje skupina šumivých vín, která uspokojí vaši touhu po vysoce kvalitních bublinkách. Crémant, stejně jako šampaňské, využívá sekundární kvašení lahví náročné na práci. Existuje široká škála stylů, ze kterých si můžete vybrat, protože Crémant se vyrábí v osmi různých označeních po celé Francii (a lze je najít také v sousedním Lucembursku).
Předpisy společnosti Crémant jsou jen o něco méně přísné než předpisy v Champagne. Kvalita těchto vín pochází zčásti z přísných francouzských vinařských zákonů. Ačkoli se regionální pravidla mohou lišit, všechna vína Crémant musí splňovat specifické požadavky. Patří mezi ně ruční sklizeň hroznů, lisování celých hroznů s omezenou extrakcí moštu (100 litrů šťávy ze 150 kg hroznů – považujte to za extra panenský olivový olej) a minimálně devět měsíců zrání.
Rozdělení podle oblastí
CRÉMANT D'ALSACE
Bílá: Pinot Blanc, Auxerrois, Pinot Gris, Riesling, Chardonnay, Pinot Noir
Růžové: U růžového se vyžaduje 100% Pinot Noir
Malebná oblast Alsaska je zasazena do podhůří Vogéz v severovýchodní Francii. Zde se vyrábí více než 50% všech francouzských Crémantů.
Hrozny v Alsasku dobře dozrávají díky suchému, slunnému podnebí, které umožňuje sousední horský úkryt. Půdy jsou skutečnou mozaikou, která je výsledkem naplavenin, a může podporovat velké množství odrůd vinné révy. Crémant de Alsace může být jediný odrůdový (a takto označený), ale většina z nich je ve skutečnosti směsí, která jako základ používá Pinot Blanc.
Produkce
CRÉMANT DE BOURGOGNE
Bílá: Chardonnay a Pinot Noir s občasným použitím Gamay, Pinot Blanc, Sacy, Pinot Gris, Aligoté a nebo Melon de Bourgogne
Rosé: Pinot Noir a někdy Gamay
Burgundsko je jižně od Champagne a je chváleno svými stálými verzemi vín založených na Chardonnay a Pinot Noir. Produkce Crémant de Bourgogne se vyskytuje hlavně v severní oblasti Auxerre (Chablis) nebo dále na jih v Rully (Côte Chalonnaise).
Crémant se zde může pohybovat od čerstvých a svěžích severních stylů až po kulatější a plnější vína z jižního Burgundska, kde mohou hrozny dosáhnout větší zralosti. Crémant de Bourgogne, vyrobený tradiční metodou, nejčastěji s dominováním Chardonnay a Pinot Noir, sdílí podobnosti se svými dražšími a slavnějšími sousedy. S kratšími požadavky na stárnutí však mohou být tato vína méně složitá.
Pokud hledáte skvělou kvalitu, na láhvi Crémant de Bourgogne byste měli hledat dva pojmy:
Eminent: Minimálně 24 měsíců na kaly
Grand Eminent: Minimálně 36 měsíců na kalu, povoleny pouze Pinot Noir a Chardonnay (s maximem 20% Gamay pro růžové), minimálně 10% alkoholu, brut nature nebo brut.
Produkce
CRÉMANT DE LIMOUX
White and Rosé: Chardonnay, Chenin Blanc, Mauzac (místně nazývaný Blanquette), Pinot Noir
Limoux (Languedoc-Roussillon) se nachází v chladnějším, vysokém podhůří pyrenejských hor v jižní Francii.
Crémant de Limoux se nejčastěji vyrábí z Chardonnay a Chenin Blanc. Mauzac a Pinot Noir se používají k míchání hroznů. Tato oblast má dlouhou historii výroby sektu. Blanquette Method Ancestrale a Blanquette de Limoux jsou dva tradiční šumivky vyrobené převážně z Mauzacu. První z nich jedinečně prochází dokončením první fermentace v samotné láhvi, bez jakéhokoli povoleného dávkování nebo disgorgementu použitých kvasinkových buněk.
Produkce
CRÉMANT DE LOIRE
Primární hrozny: Chenin Blanc, Cabernet Franc, Pinot Noir
Ostatní: Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Arbois, Pineau d’Aunis, Grolleau, Grolleau Gris
Crémant de Loire se vyrábí v oblastech Anjou-Saumur a Touraine v bujném údolí Loiry.
Převládající použití Chenin Blanc propůjčuje těmto vysoce kvalitním vínům jedinečné příchutě citronu, kdoule, hrušky, medu a heřmánku. Ačkoli je zde ve výrobě Crémant povoleno mnoho hroznů, hvězda středních vinic na Loiře, Sauvignon Blanc, není. Pokud chcete vyzkoušet Crémant na bázi Sauvignon Blanc, budete se muset podívat do Bordeaux, jediného označení, které umožňuje jeho použití v mixu.
Produkce
OSTATNÍ CRÉMANT
CRÉMANT DE BORDEAUX:
Primárně Merlot spolu s Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Carmenère, Malbec a Petit Verdot, Sauvignon Blanc, Sémillon a nebo Muscadelle
CRÉMANT DU JURA:
Chardonnay, Pinot Noir, Poulsard, Savagnin, Pinot Gris, Poulsard, Trousseau
CRÉMANT DE SAVOIE JACQUÈRE:
Altesse, Chardonnay, Chasselas, Aligoté
CRÉMANT DE DIE PRIMARILY CLAIRETTE:
případně s trochou Muscat Blanc à Petits Grains a nebo Aligoté
CRÉMANT DE LUXENBURG:
Mimo Francii je název „Crémant“ legálně omezen na použití v Lucembursku. Je vyroben z hroznů pěstovaných ve čtvrti Moselle pod názvem Moselle Luxembourgeoise Appellation. Mezi běžné odrůdy patří Riesling, Pinot Blanc, Rivaner (Müller Thurgau), Elbling, Auxerrois, Pinot Noir (pro rosé) a Chardonnay.
Široká škála schválených hroznů může v těchto oblastech produkovat jedinečné výrazy Crémant. Silné rozdíly ve stylu někdy mohou znesnadnit identifikaci regionální identity. V oblastech, jako je Bordeaux, jsou tato vína často zastíněna slavnými stále červenými, bílými a sladkými bílými víny regionu. Produkce Crémant z těchto označení může být těžší najít na exportních trzích, ale rozhodně stojí za vyzkoušení, pokud je objevíte.