V pár řádcích o
Franciacortě
je šumivé víno z provincie Brescia (Lombardie) se statusem DOCG. Vyrábí se tradiční metodou z hroznů pěstovaných na území Franciacorty na kopcích mezi jižním břehem jezera Iseo a městem Brescia. V roce 1967 získal status DOC, toto označení pak zahrnovalo také červená a bílá tichá vína. Od roku 1995 se klasifikace DOCG vztahuje výlučně na šumivá vína této oblasti.
Něco málo z
HISTORIE
Tichá vína z této oblasti mají starodávné tradice, o nichž hovoří Virgil a Plinius starší, a která jsou v knihách městské rady v Brescii dokumentována jako „Franzacurta“ již v roce 1277. Název může být odvozen od stavu osvobozeného od daně (francae). měst (kutníků) regionu ve středověku.
Vína se nazývala Franciacorta až v roce 1957, kdy Guido Berlucchi vydal bílé víno s názvem Pinot di Franciacorta.
Ambiciózní mladý vinař pracující pro Berlucchi, Franco Ziliani, měl povolení usilovat o výrobu jemného šumivého vína a v roce 1961 bylo povoleno vyrobit k vydání 3 000 lahví sektu, prodávaného také pod názvem Pinot di Franciacorta.
Okamžitý zájem umožnil, aby následující ročníková produkce byla stanovena na 20 000 lahví, a nakonec byla roční produkce 100 000 lahví. Národní důležitost, která následovala, brzy využilo několik podnikatelů z Milána a Brescie a v době, kdy byl regionu v roce 1967 udělen status DOC, bylo 11 producentů šumivé Franciacorty, ačkoli Berlucchi představoval více než 80% produkce.
Svými směrnicemi se společnost Franciacorta stala prvním DOC, který upřesnil, že její šumivá vína musí být vyráběna metodou classico. V roce 1990 bylo založeno Consorzio per la tutela del Franciacorta, podněcující kodexy samoregulace s postupným snižováním výnosů a eliminací používání Pinot grigio, které se staly orgánem považovaným za odpovědný za efektivní zvýšení šumivé Franciacorty na DOCG v roce 1995. Od 1. srpna 2003 je Franciacorta jediným italským vínem, které není povinno uvádět na etiketě své označení DOCG, a to stejným způsobem, jakým je šampaňské oprávněno vyloučit z etiket svůj AOC.
Produkce
RÉVA PRO VÝROBU
Hrozny pro Franciacorta se pěstují na přísně vymezených vinicích v obcích Adro, Capriolo, Cazzago San Martino, Cellatica, Coccaglio, Cologne, Corte Franca, Erbusco, Gussago, Iseo, Monticelli Brusati, Ome, Paderno Franciacorta, Paratico, Passirano, Provirano „Iseo, Rodengo Saiano, Rovato a Brescia, s půdními podmínkami popisovanými jako minerálně bohaté, zrnité, vápenité štěrky a písčité morénové půdy, které pokrývají vápencové podloží. Deklarované vinice DOCG se rozkládají na 2 200 hektarech (5 400 akrů) a distribuce povolených odrůd vinné révy je 85% Chardonnay, 10% Pinot nero a 5% Pinot bianco.
Produkce
TYPY FRANCIACORTY
NONVINTAGE FRANCIACORTA (NV)
může být uvolněn nejméně 25 měsíců po sklizni, z nichž 18 měsíců musí být v kontaktu s kvasinkami v lahvi (ve srovnání s minimem 15 měsíců v šampaňském, i když se mnozí výrobci rozhodnou zrát mnohem déle).
FRANCIACORTA VINTAGE NEBO MILLESIMATO
mohou být prodávány až po 37 měsících po sklizni, z nichž 30 měsíců musí být v kontaktu s kvasinkami (podobně jako šampaňské).
FRANCIACORTA ROSÉ
musí obsahovat nejméně 35% Pinot nero a může být vyrobeno smícháním červeného vína.
FRANCIACORTA SATÈN
musí být Blanc de blancs s povoleným použitím pouze Chardonnay a / nebo Pinot bianco, s tlakem pouze 4,5 atmosfér namísto 6.
FRANCIACORTA RISERVA
se vyrábí z obzvláště vynikajících ročníků, aby mohli plně uvolnit potenciál svých vůní a chutí, musí zůstat na kalích po mnoho let. Nařízení vyžadují minimálně pět let, takže Franciacorta Riserva je na trh uvedena nejdříve nejméně 67 měsíců (pět a půl roku) po sklizni.
Produkce
PODLE ZBYTKOVÉHO CUKRU
- Pas Dosé / zero dosage (ultra suché – obsah cukru méně než 3 g/l)
- Extra-brut (extra suché – obsah cukru 3 až 6 g/l)
- Brut (velmi suché – obsah cukru 6 až 15 g/l)
- Extra-dry (obsah cukru 12 až 20 g/l)
- Sec (suché – obsah cukru 17 až 35 g/l)
- Demi sec (polosuché – obsah cukru 33 až 50 g/l)