Poznejte svět Sektů
Spotřebitelé po celém světě konzumují šumivá vína jako nikdy předtím. Zpráva od producentů a výrobců vína je více než jasná – „bubliny“ se mohou pít kdykoliv, ne jen při oslavách.
Zajímavosti o
Sektech
Sekt či někdy také šumivé víno je označení alkoholického nápoje, které je vyráběno primárním či sekundárním kvašením vína, a nebo moštu. Sekt je šumivý nápoj, který je skladován ve skleněných láhvích s korkovým nebo plastovým uzávěrem, jejž je možné tlakem sektu vytlačit z láhve. Označení sekt je převzato z Německa, kde bylo používáno od 18. století. Název sekt je občas zaměňován s názvem šampaňské víno, kterým se ale mohou honosit pouze vína z francouzské oblasti Champagne.
Něco málo z
HISTORIE
Dlouho dobu byl Sekt sprostým slovem. Užíval se pro láhve levného a snadného šumění s nepříjemnými plastovými zátkami, které se na Nový rok nacházejí na ulici vedle trosek použitých ohňostrojů. Ale to bylo tehdy. Dnes je hvězda Sektu opět na vzestupu. Nemůžeme ani říci, že se vrací do své dřívější slávy, protože dnešní příběh německého Sektu je bezprecedentní a doslova šumivý.
Bylo to 20. století, které zničilo dokonalou účinností to, co bylo kdysi tak slibné, tak frivolní, tak prosperující. Nejprve to bylo zdanění, pak dvě zničující války, pak poválečná víra v technický pokrok, která ze Sektu udělala z triumfu téměř ignoranci. (zde se týká spíše Německa, odkud sekt pochází)
Na našem území se jako první do výroby sektu pustili v Bzenci. V roce 1875 se zrodil Chateau Bzenec, jednoodrůdový sekt připravovaný z Ryzlinku rýnského, který dodává šumivým vínům bohatou vůni a pikantní kyselinku. A jako první tak i do teď klasickou metodou kvašením v lahvi.
Naopak nepřetržitě nejdéle vyráběným sektem v ČR je Chateau Radyně, který se vyrábí ve Starém Plzenci pod hlavičkou Bohemia Sekt. Byl slavnostně vyroben a otevřen americkými vojáky při osvobození Plzně a od té doby se vyrábí nepřetržitě až do současnosti.
Protože dodnes je „suchý“ Sekt, který se snadno pije, úspěšným příběhem, oblíbeným a cenově dostupným nápojem dostupným pro kohokoli s cenou okolo 120 Kč. Nasává galony základních vín z celé Evropy a přináší radost mnoha – a komu se máme posmívat?
něco málo o
Výrobě
Sekt se vyrábí dvojí cestou z vína, které je nejčastěji v podobě suchého kyselejšího vína. V první fázi dojde k lisování hroznů, čímž se zabrání vzniku oxidantních látek a tříslovin. Klasickou a původní metodou je kvašení vína v láhvi, je povoleno používat označení méthode traditionnelle Tradiční metodou.
TRADIČNÍ METODA
kvašení je založena na druhotném kvašení v láhvi. Hrozny jsou opatrně lisovány, do moštu přidány kvasinky a proběhne první kvašení v kádích, vzácně v dubových sudech. Následuje scelování a stáčení vína do lahví, do nichž se přidává tirážní likér, což je směs třtinového cukru, kvasinkové kultury a „starého“ vína. Láhev se uzavře korunkovým uzávěrem a uloží do vodorovné polohy. Nastává druhotné kvašení a vzniklý CO2 proměňuje tiché víno v šumivé. Tato metoda vyžaduje nejméně 9 měsíců následného vyzrávání vína před odstraněním sedimentů. Odumírající kvasinky se rozkládají a obohacují víno o specifickou chuť i vůni. Vrcholná fáze výroby představuje setřásání sedliny na zátku. V praxi to znamená, že lahve jsou obrácené zátkou dolů, nakloněné a každý den se přetřásají. Následně jsou hrdla lahví ochlazena, po otevření láhve vystřelí zmrzlé sedimenty ven a tím končí fáze odkalení. Obsah láhve se doplní buď suchým vínem – tak vznikají vyhlášená vína v kategorii brut nature bez přidaného cukru, nebo se doplní expedičním likérem – směsí vína a cukru na škále extra brut až doux. Tím se reguluje sladkost výsledného vína. Lahve jsou uzavřeny korkovou zátkou a zabezpečeny drátěným košíčkem (Agrafa)
CHARMAT
je z hlediska výrobních nákladů značně levnější a umožňuje větší objem produkce. Charmat-Martinotti nebo také Charmatova metoda je jednou z nejrozšířenějších a vyrábí se s ní lehká, jemná šumivá vína. Je založena na principu druhotného kvašení v nerezových ocelových tancích, z nichž se kapalina stáčí do lahví pod tlakem. Výroba je poměrně rychlá a trvá „jen“ několik týdnů. Používají se především odrůdy, které nejsou tak drahé jako Pinot noir nebo Chardonnay.
Rozdělení podle
OBSAHU CUKRU
- brut nature (přírodně tvrdé) – pod 3 gramy cukru na litr; tyto údaje lze užít pouze na výrobky, kterým po vytvoření šumivého vína nebyl dodán žádný cukr
- extra brut (zvláště tvrdé) – mezi 0 až 6 gramů cukru na litr
- brut (tvrdé) – do 15 gramů cukru na litr
- extra dry (zvláště suché) – 12 až 20 gramů cukru na litr
- sec (suché) – 17 až 35 gramů cukru na litr
- demi-sec (polosuché) – 33 až 50 gramů cukru na litr
- doux (sladké) – nad 50 gramů cukru na litr[2][3]